Akceptacja siebie – jak poczuć się dobrze we własnym ciele?

akceptacja siebie

W obecnych czasach akceptacja siebie stanowi niemałe wyzwanie dla wielu kobiet oraz mężczyzn. Liczne portale społecznościowe niemal atakują użytkowników treściami, które zakłamują rzeczywisty wygląd codziennego życia. Z tego powodu coraz większa część społeczeństwa odczuwa brak pewności, osamotnienie, zrezygnowanie, a co za tym idzie, zatraca znajomość swojej wartości. Jak w dobie internetu odzyskać wiarę we własne piękno? Czy możliwe jest odcięcie od narzuconych i nierealnych standardów? Dlaczego warto na nowo pokochać swoją osobowość?

Przyczyny złego samopoczucia

Najnowsze badania prowadzone przez naukowców niejednokrotnie koncentrują się na szkodliwej działalności mediów społecznościowych. Z wielu obserwacji wynika, iż mają one negatywny wpływ na funkcjonowanie ludzkiej psychiki, a tym samym pogorszenie samopoczucia. Na skutek edytowanych i pozowanych zdjęć, treści gloryfikujących produktywny tryb życia oraz negatywnych opinii w sekcjach komentarzy coraz więcej osób skarży się na zaburzone odbieranie własnego wizerunku. Akceptacja siebie i swoich niedoskonałości jeszcze nigdy nie była tak trudnym zadaniem. Pomimo działalności ruchów społecznych takich jak body positivity problemy z postrzeganiem własnego ciała wciąż są dostrzegane wśród użytkowników internetów. Dodatkowym kłopotem są również bariery wytwarzane w ludzkiej psychice. Zarówno kobiety, jak i mężczyźni, a w szczególności młodzi odbiorcy, skarżą się na poczucie bezwartościowości, apatię, stany lękowe oraz przygnębienie. Czy istnieją sukcesywne sposoby, aby odzyskać radość i korzystać z pełni życia? W jaki sposób dostrzec swoją wartość i zaakceptować słabe strony?

Przeczytaj: Niska samoocena

Docenianie własnej osobowości

Akceptacja siebie to z definicji proces, który polega na pogodzeniu się z samym sobą i docenieniu posiadanych zalet oraz wad. Podczas odkrywania swojej osoby należy pamiętać, że nikt nie jest idealny i każdy człowiek, posiada różne niedoskonałości. Aby odzyskać pewność siebie, warto zapoznać się z wszystkimi cechami przejawianego charakteru, a także dostrzec niedoskonałości ciała. Wówczas możliwe będzie zaakcentowanie swych dobrych stron oraz podkreślenie atutów sylwetki bez niepotrzebnego oszukiwania swojego umysłu. To pierwszy krok na drodze do odzyskania szczęścia i cieszenia się z drobnych momentów w codziennym życiu.

W trosce o własne potrzeby

Nic nie sprawia tak dużej radości, jak realizacja własnych zainteresowań, dokształcanie się w ulubionych dziedzinach nauki oraz pielęgnowanie własnego ciała i umysłu. Właśnie dlatego tak ważne jest regularne nagradzanie swojej osoby oraz wsłuchiwanie się w potrzeby organizmu. Akceptacja siebie może polegać na przełamywaniu ograniczeń, a także odkrywaniu nowych pasji. Jeżeli dana osoba interesuje się sportem, to nic nie powinno stać na przeszkodzie, by mogła wykonywać preferowane aktywności. Portale społecznościowe przyczyniają się też do prowadzenia restrykcyjnych i często nieodpowiedzialnych diet, które nie dają żadnych rezultatów. Pomimo udostępnianych wszędzie przepisów na dania bez węglowodanów i cukru należy pamiętać, iż są one potrzebne do pozyskiwania energii oraz odczuwania witalności. Pełnowartościowe odżywianie, w którym nie brakuje ulubionych produktów, może polepszyć samopoczucie i zachęcić do nabywania nowych doświadczeń.

Czas na zmiany

Droga do pokochania samego siebie może być pełna wzlotów i upadków. To wyjątkowy okres wsłuchiwania się we własne potrzeby przy jednoczesnym zaakceptowaniu pewnych stanów. Właśnie dlatego wiele osób decyduje się na przełomowe zmiany w życiu, które polegają na zrzuceniu zbędnych ograniczeń oraz nabyciu odporności wobec krytycznych komentarzy. Proces ten prowadzi też do przezwyciężenia własnych obaw związanych z opiniami innych osób. Ponowna akceptacja może być wspierana przez pracę z terapeutami, tak aby zrozumieć własne zachowania oraz sposób postrzegania świata. Wiele osób czerpie również informacje z publikacji naukowych, a także książek o rozwoju osobistym. Najważniejszym zadaniem jest jednak przełamanie chęci podporządkowania się presji społecznej oraz zaprzestanie przyrównywania się do idoli z mediów społecznościowych. Kluczem do sukcesu jest pamiętanie o tym, że każdy jest wyjątkowy i zasługuje na niezaprzeczalną miłość.